Kúpele a Wellness pobyty | Ubytovanie Slovensko | Aquaparky a Kúpaliská | Jazykové pobyty

Split - Dovolenka: Základné info

Mapa Split, klikni
Split (200 tis. obyv.) je po Záhrebe druhým najväčším mestom na chorvátskom pobreží. Súčasne je hlavnou hospodárskou, kultúrnou a dopravnou tepnou Dalmácie.

Je situovaný na polostrove medzi Kaštelským zálivom a Splitským prielivom. Pohoria Kozjak a Mosor ho chránia zo severu pred vetrom smerujúcim z pevniny na otvorené more.

Pulz veľkomesta cítiť najmä na nábrežnej promenáde a v mestských štvrtiach. Letné horúčavy zmierňuje príjemný mestský park.

Vzduch nad mestom čistí zalesnený vrch Marjan. Split je sídlom univerzity, odborných škôl, vedeckých inštitúcií, významných vydavateľstiev, múzeí.  

Prístav je typické dalmátske mesto s veľkým bohatstvom vegetácie a lesných porastov. Je mimoriadne bohatý na kultúrne pamiatky. Diokleciánov palác, za múrmi ktorého vzniklo staré mesto, je zapísaný do listiny kultúrneho dedičstva organizácie UNESCO.

Rekreačné oblasti siahajú od Šibenika na severe po Ploče na juhu. Podnebie je tu stredomorské, s veľmi suchými, teplými letami. Zimy sú vlhké a mierne. Split patrí k najslnečnejším miestam v Európe.