Kúpele a Wellness pobyty | Ubytovanie Slovensko | Aquaparky a Kúpaliská | Jazykové pobyty

Trogir - Dovolenka: Základné info

Mapa Trogir, klikni
Mnohé dalmátske mestá majú zachované stredoveké jadrá, ale určite nie také pôsobivé ako Trogir. Starobylé mesto je klenotom Dalmácie. Prístav (10 200 obyv.) je situovaný 28 km západne od Splitu.

Staré jadro leží na ostrove medzi pevninou a ostrovom Čiovo, s ktorým je spojený cez Trogirský prieliv moderným zdvíhacím mostom. Má prívlastok „malý Dubrovník“.

Trogir oplýva bohatstvom kultúrno-historických pozoruhodností. Prechádzku historickým mestom možno prirovnať k ceste do minulosti. Historické jadro, ktoré sa formovalo od 13.-15. storočia, je veľkým múzeom pod šírym nebom. Každý dom tu má svoju vlastnú históriu.

Medzi mestskými hradbami sa nachádzajú kostoly, paláce a meštianske domy. Od r. 1997 je Trogir zapísaný do listiny svetového kultúrneho dedičstva organizácie UNESCO.

Na pevnine sa nachádza novodobá časť mesta s množstvom reštaurácií, barov, cukrární, tanečných kaviarní a diskoték. Západne od Trogiru leží rybárska dedinka Seget, v blízkosti ktorej sa nachádza komplex Medena.

Medzi mostom a mysom Čubrijan leží prístav pre jachty - marina. V blízkosti, v obci Kaštela (v osade Resnik) sa nachádza letisko Split-Kaštela.