Kúpele a Wellness pobyty | Ubytovanie Slovensko | Aquaparky a Kúpaliská | Jazykové pobyty

Rab - Dovolenka: Základné info

Dovolenkárom hľadajúcim vhodné možnosti na kúpanie odporúčame urobiť odbočku pri obci Jablanac na pomerne malý ostrov Rab.

Ostrov (93,6 km2) patrí geograficky do skupiny  Kvarnerských ostrovov. Leží v ich vonkajšom páse, medzi ostrovmi Krk na severe a Pag na juhu.

Od pevniny Rab delí Velebitský prieliv (Velebitski kanal), od Pagu Pažský prieliv (Paški kanal), medzi Rabom a Cresom je prieliv Kvarneric (kanal Kvarnerić). Vody Barbatského prielivu (Barbatski kanal) oddeľujú ostrov od ostrova Dolin.

Na  polostrove Kalifront sa nachádza lesná rezervácia Dundo.  

Mnohí dovolenkári vyhľadávajú tento ostrov preto, lebo patrí k najslnečnejším miestam Európy (priemerne tu slnko svieti 2500 hodín v roku). Horúce letá tu striedajú veľmi mierne zimy.

Turistika sa tu rozvíja už od čias Habsburskej monarchie. Strediskom cestovného ruchu je mesto Rab a jeho okolie (od obce Suha Punta cez Banjol do Barbatu), oblasť v okolí obce Lopar a Supetarska Draga.

Geografickú charakteristiku ostrova určujú tri horské hrebene: Kamenjak (najvyšší masív celého ostrova - vrchol Kamenjak, 408 m), Mundanija a južný Kalifront (97 m), ktoré ho chránia pred studeným a búrlivým vetrom z Velebitu.

Medzi horskými hrebeňmi sa tiahnu dve úrodné údolia s mnohými sladkovodnými prameňmi.

Svahy Kamenjaku obrátené k pevnine sú strmé a holé. Hrebeň Kamenjaku však chráni odvrátenú stranu Rabu pred ničivými účinkami bóry - chladného nárazového vetra, ktorý dosahuje i silu orkánu a vanie z hôr na pevnine smerom na more.

Rab je hornatý. Skladá sa hlavne z vápencov. Vďaka bóre je východná časť ostrova pustá bez akéhokoľvek rastlinstva.

Západná časť sa topí v zelenej nádhere. Je porastená borovicovými a píniovými lesmi, cesmínovými dubmi, macchiou, rôznymi kermi a trávami.

Severozápad ostrova brázdia dve hlboké zátoky - Supetarska draga a Kamporska draga, ktorá ohraničuje lesnú rezerváciu Dundo od severovýchodnej strany polostrova Kalifront.