Kúpele a Wellness pobyty | Ubytovanie Slovensko | Aquaparky a Kúpaliská | Jazykové pobyty

Pag - Dovolenka: Základné info

Ostrov Pag patrí do skupiny Kvarnerských ostrovov. Je situovaný v ich južnej časti vnútorného pásu, juhovýchodne od ostrova Rab. Takmer sa dotýka Zadarskej zátoky.

Je to piaty najväčší jadranský ostrov (285 km2) a tretí najväčší v Kvarnerskej skupine. Je podlhovastého tvaru o dĺžke 60 km.

Od pevniny ho oddeľuje Velebitský prieliv (Velebitsky kanál), od Rabu Pažský prieliv (Pašky kanál).

Najvyšším bodom Pagu je vrch sv. Víta (Sveti Vid - 348 m). Najväčším zálivom je dlhý, takmer uzavretý Pažský záliv (Paški zaljev). Podnebie je výrazne stredomorské.

Dovolenku v tejto časti kvarnerských ostrovov vyhľadávajú najmä ľudia s kožnými problémami, pretože vysoká ionizácia blahodárne pôsobí na liečenie kožných chorôb.

Medzi najznámejšie letoviská na ostrove Pag patria hlavné mesto ostrova rovnomenného názvu a osada Novalja, perspektívne možno ešte uvažovať o Povljane a Vlašiči, letoviskách medzi mostom smerujúcim na pevninu a mestečkom Pag.

Pre ostrov je typická neobyčajná členitosť a rôznorodosť. Na juhozápade je nízky, na severovýchode vysoký a strmý. Najmä táto strana je vystavená obávanému chladnému nárazovému vetru, ktorý vanie z pevniny na more.

Väčšia časť ostrova je pokrytá skalami a machom. Na prvý pohľad asociuje v našom vedomí mesačnú krajinu.

Kúsok od brehu, kde už sem tam spŕchne, medzi skalami rastú nie len aromatické byliny ale i riedka tráva. Len v jeho západnej časti - od Lunu cez Novalju k Šimunu, rastú na niektorých miestach vysoké stromy (väčšinou borovice).

Na Pagu sa nenachádzajú povrchové vodné toky. Vyskytuje sa tu však rada prameňov a na juhu dve krasové jazerá.