Kúpele a Wellness pobyty | Ubytovanie Slovensko | Aquaparky a Kúpaliská | Jazykové pobyty

Dubrovnik - Turistické zaujímavosti

Prekrásny systém hradieb bol vybudovaný okolo mesta v 13. storočí. Zachoval sa neporušený. Odporúčame turistom najskôr vystúpiť na hradby a odtiaľ si pozrieť mesto.

Najvyšším bodom hradieb je valcová veža Minčeta v severozápadnom rohu. Hradby sú široké šesť metrov, ich výška dosahuje 25 m.

Gotické opevnenie posilnil v stredoveku druhý ochranný múr. Do historického jadra je možné vojsť dvoma bránami. Na západe je to brána Vrata od Pila, na severovýchode Vrata od Ploča.

V severovýchodnej časti stráži prístup do Dubrovníka pevnosť Revelin, ktorá je napojená na bránu Ploče. Brána Pila je dvojitá a je ozdobená sochou patróna mesta sv. Blažeja.

Pri vchode na hradby je Kaplnka sv. Spasiteľa. Pred ňou sa nachádza Veľká Onofriova fontána. Vedľa kaplnky je františkánsky kostol s peknou pietou. Pri bráne Pile sa začína hlavná staromestská trieda Stradun, nazývaná aj Plače.

Tam, kde sa Stradun rozširuje, začína námestie Luža. Nachádza sa tu Kostol sv. Blažeja, Rolandov stĺp, Sponzov palác, Dominikánsky kláštor, Katedrála Panny Márie, goticko-renesančný Kniežací palác, mestská kaviareň.

Severnú stranu námestia zdobí mestská zvonica. Smerom na západ od Starého mesta na 37 m vysokej skale stojí druhá dubrovnícka pevnosť Lovrinejac. Brána Vrata od Ploča je zdobená palmami, oleandrami a vavrínmi. Je stále otvorená.