Kúpele a Wellness pobyty | Ubytovanie Slovensko | Aquaparky a Kúpaliská | Jazykové pobyty

Dubrovnik - Dovolenka: Základné info

Mapa Dubrovnik, klikni
Poloha tohto stredoveko pôsobiaceho mesta (50 tisíc obyv.) je fascinujúca. Je situovaný na úpätí strmého skalnatého masívu, z troch strán je obmývaný morom a obkolesený mohutnými hradbami.

Dubrovník patrí medzi najcennejšie pamiatkové komplexy v juhovýchodnej Európe. Už v r. 1970 bol zaradený do celosvetového zoznamu kultúrneho dedičstva organizácie UNESCO.

Priemerom 250 slnečných dní v roku patrí Dubrovník k najslnečnejším klímam Európy. Zapríčiňuje to aj masív Srď (412 m) dvíhajúci sa strmo hneď za historickým jadrom mesta. Je možné sa naň dopraviť aj autom, poskytne vám nádherný pohľad na mesto a okolité ostrovy.

Mesto Dubrovník má zvláštne miesto v kultúrnom a historickom rozvoji celej Dalmácie. Dokázal si zachovať svoju nezávislosť a po stáročia pôsobil, vďaka svojim patríciom, ako samostatný mestský štát – Dubrovnícka republika.

Pre mesto sú charakteristické dlhé vonkajšie schodiská, námestia aj ulice sú z kameňa. Pozoruhodné sú jeho mohutné hradby, ktoré predstavujú jedinečnú ukážku opevňovacej architektúry zo 14. – 16. storočia.

Tunajšie podnebie sa vyznačuje teplým suchým a dlhým letom s miernymi zimami. Klíma je prímorská, subtropická. V okolí mesta rastie najmä macchia. V súkromných záhradách a parkoch sa týčia pínie, cyprusy, palmy, oleandre a ibišteky.