Kúpele a Wellness pobyty | Ubytovanie Slovensko | Aquaparky a Kúpaliská | Jazykové pobyty

Split - Turistické zaujímavosti

Turistom dporúčame vykonať prehliadku mesta pri Diokleciánovom paláci (Dioklecijanova palača) a potom sa prechádzať po nábrežnej promenáde a po starom meste.

Palác je najlepšie zachovaným pamätníkom rímskej architektúry. Dal ho vybudovať rímsky cisár Dioklecián v rokoch 295-305. Slúžil ako reprezentačné sídlo a zároveň ako opevnený vojenský tábor.

Veľké cisárske galéry mohli pristávať priamo pri múroch paláca. Je zmesou antických a východných staviteľských prvkov. Ešte dnes žije vo vnútri jeho hradieb takmer 3 tis. ľudí.

Do paláca sa i dnes vstupuje tromi veľkými bránami v podobe osembokých veží - Zlatá brána (Zlatna vrata) , Strieborná brána (Srebrena vrata) a Železná brána (Gvozdena vrata).

Diokleciánove mauzóleum bolo premenené v rannom stredoveku na mariánsku katedrálu, neskôr na katedrálu sv. Domnia (Sveti Dujam či Duje), ktorý bol miestnym mučeníkom a patrónom mesta.

V interiéri paláca sa nachádza rada vynikajúcich umeleckých diel - románske vyrezávané vstupné dvere, vyrezávané lavice, cenné obrazy, reliéfy a oltáre.

U nábrežnej strany sa vchádza do paláca cez malú morskú bránu. Pivničné priestory pod palácom slúžia ako výstavné siene a obchody s umeleckými predmetmi. Odkryté zbytky výzdoby cisárskych siení sa zachovali detailne.

Peristyl – najvýznamnejšie otvorený priestor paláca, križujú dve hlavné ulice, Krešimirova a Diokleciánova. Na podlhovastom námestí sa teraz nachádzajú kaviarne. Na južnej starene námestia sú dve kaplnky.

Z peristylu vedú schody hore, ku Katedrále sv. Domnia. Jej interiér tvorí fascinujúca kombinácia neskoroantickej architektúry a vzácneho stredovekého zariadenia.

Svetoznáme vchodové dvere prestavujú jedno z najznámejších umeleckých diel románskeho umenia. Umelecky cenná je aj neskorogotická kazateľnica z prelomu 13. a 14. storočia.

Oproti katedrále sa nachádza Jupiterov chrám, ktorý bol zasvätený Jupiterovi. Chrám bol premenený v 8. storočí v kresťanské baptistérium sv. Jana Krstiteľa (Sveti Ivan Krstitelj).

Medzi významné stredoveké obytné domy patrí gotický palác rodiny Augubiovcov, nádherný barokový palác rodiny Cindrovcov, pôsobivé sídlo rodiny Papalicovcov.

Na západnú stranu Diokleciánovho paláca nadväzujú dve najkrajšie námestia v meste - Národné námestie (Narodni trg) s palácmi Karepicovcov a Kambjovcov, a námestie Bratov Radicovcov (Trg Brace Radica) s palácom a múzeom, uprostred ktorého stojí socha splitského rodáka Marka Marulica.  

Pri námestí republiky stojí Kostol sv. Františka a františkánsky kláštor (Sveti Frane, franjevački samostan). Medzi ďalšie pamiatky patrí Kostol sv. Trojice (Sveto Trojstvo) z 8. až 9. storočia, stará ľudová štvrť Veli Varoš so svojráznou architektúrou.

Na okraji mesta upúta rímsky vodovod - akvadukt z 3. storočia.