Kúpele a Wellness pobyty | Ubytovanie Slovensko | Aquaparky a Kúpaliská | Jazykové pobyty

Severná Dalmácia - Dovolenka: Základné info

Severná Dalmácia sa rozprestiera medzi Karlobagom a mysom Zečevo. Severnú časť tejto oblasti je možné charakterizovať ako takmer ľudoprázdnu, skalnatú pustinu. Je tvorená úzkym pásom pobrežia medzi morom a svahmi Velebitu.

Pod horským masívom vedie v blízkosti mora magistrála. Tento úsek Severnej Dalmácie nie je vhodný pre rekreáciu.

Južná oblasť, kde hory ustupujú pobrežiu, je vystavená prudkým nárazovým vetrom. Táto časť patrí medzi najznámejšie turistické oblasti Jadranu.

Oblasť zahŕňa aj veľký počet priľahlých ostrovov. Je  vyhľadávaným miestom rodinami s deťmi.

Severná Dalmácia je bohatá i z hľadiska kultúrno-historických pamiatok. Románske pamiatky prvej veľkosti sa vyskytujú v Zadare. Šibenik sa pýši katedrálou zapísanou na listine svetového kultúrneho dedičstva organizácie UNESCO. Mestečko Nin má najmenšiu katedrálu na svete.

Severodalmátske letoviská sa nevyznačujú dlhodobou tradíciou. Medzi ne patria strediská Starigrad-Paklenica, Tribunj, Starigrad, Sukošan, Sveti Filip i Jakov. Začali sa rozvíjať až koncom 70-tych a začiatkom 80-tych rokov.

Turisti si tu vychutnajú atmosféru starých rybárskych osád - Pakoštane a Pirovac. Nachádzajú sa tu dva národné parky – Paklenica, Krka. Na severodalmátskych ostrovoch je národný park Kornati.

Pri ceste smerom na juh leží malé ostrovné mestečko Primošten s viacerými ubytovacími možnosťami a výbornými plážami.

Medzi honosnejšie turistické komplexy s bohatými možnosťami športového i spoločenského vyžitia patrí napr. Zaton, zadarský Borik a Kolovare, Crvena Luka, Biograd na moru, Vodice, Solaris pri Šibeniku a Primošten.