Kúpele a Wellness pobyty | Ubytovanie Slovensko | Aquaparky a Kúpaliská | Jazykové pobyty

Krk - Dovolenka: Základné info

Ostrov Krk (409 km2) patrí geograficky do skupiny Kvarnerských ostrovov. Je to najväčší ostrov v celom jadranskom súostroví. Má jednu z najlepších turistických infraštruktúr z chorvátskych ostrovov.

K rozvoju novodobého cestovného ruchu na Krku prispievajú dobré dopravné spojenia. Pri obci Kraljevica ho spája s pevninou most (Krčki most).

Na východe ho obmývajú vody Vinodolského a Velebitského prielivu (Vinodolski kanal, Velebitski kanal), na severe sú vody Rijeckého zálivu (Riječki zaljev), medzi Krkom a Cresom vody Strednej úžiny (Srednja vrata).

Vyskytujú sa tu početné vápencové kopce, medzi nimi i najvyšší horský hrebeň ostrova dosahujúci vrchom Obzova výšku 569 m (Hory kvarnerských ostrovov). Najúrodnejšou a najhustejšie osídlenou časťou je severná časť ostrova.

Kvôli jadranským vetrom (bóra) bola Východná časť Krku premenená v priebehu storočí v kamennú pustatinu. Vetry vanú z horských priesmykov na pevnine. Pobrežie je neprístupné - skalnaté a strmé, avšak v tomto rozorvanom pobreží sa nachádzajú pekné pláže.  

Krk poskytuje turistom pre strávenie dovolenky miesta so starou turistickou tradíciou ako je Baška, Krk, Malinska, Njivice. Pribudli i novšie, ako napr. Punat, ktorý sa vďaka prístavu pre jachty stal jedným z predných letovísk na ostrove. Na západnom pobreží leží správne stredisko ostrova mestečko Krk.

I malé miesta, akým je napr. Šilo (na východnom pobreží ostrova proti Crikvenici na pevnine), si získavajú obľubu.

Mestečko Vrbnik upútava dovolenkárov svojím starobylým vzhľadom. Produkuje sa tu cenené víno ostrova - vrbnička žlahtina. Omišalj je malebné starobylé prímorské miesto, trpí blízkosťou ropného prístavu (súčasť prístavu v Rijeke).

Vo vnútrozemí ostrova býva častou turistickou destináciou malebná dedinka Dobrinj, významné stredisko národopisu. Všetky väčšie miesta na ostrove sú spojené cestami.

Malebné mestečká Njivice a Malinská lákajú dovolenkárov viacerými hotelmi a rekreačnými začadeniami, v okolí ktorých sa vyskytujú borovicové porasty a ponúkajú široký výber aktivít.