Kúpele a Wellness pobyty | Ubytovanie Slovensko | Aquaparky a Kúpaliská | Jazykové pobyty

Prírodné zaujímavosti - Prírodné zaujímavosti

Makarská riviéra


Makarskú riviéru tvorí cca 60 km dlhý, úzky pás jadranského pobrežia medzi Brelou a Gradacom, lemovaný vysokým horským masívom Biokovo. Pohorie vytvára na Makarskej riviére nielen príjemnú klímu ale zároveň jej dodáva dojem rozprávkových kulís. Priezračné more, biele štrkovité pláže obklopené borovicami a bujnou vegetáciou, to je miesto krásnych dovoleniek turistov z celej Európy. V neposlednom rade má Makarská riviéra u našich turistov už odskúšanú kvalitu, pretože už od dávna patrí k najobľúbenejším letoviskám našich turistov. V severnej časti Makarskej riviéry, asi 10 km od mesta Makarska sa nachádza veľmi obľúbené letovisko Baška Voda.

Národný park Mljet


Na ostrove juhozápadne od Dubrovníka sa nachádza známy národný park Mljet. Hlavnými dôvodmi vyhlásenia ostrova za Národný park je špecifická členitosť pobrežia a bujný rastlinný, respektíve lesný svet. Národný park zahŕňa celú západnú časť ostrova s dvomi hlbokými zálivmi, ktoré pre veľmi úzke spojenie s otvoreným morom nazývajú jazerami, aj keď sa v nich nachádza slaná voda, bujná a rôznorodá stredozemná vegetácia, cenné antické pamätníky a aj benediktínsky kláštor z 12. storočia na ostrovčeku. V lesoch sa dokonca nachádza veľmi ojedinelé a vzácne zviera Promyka mungo. Je to šelma, ktorú na ostrov doviezli len pred sto rokmi z Indie.

Národný park Paklenica


Národný park Paklenica zahŕňa časť južnej strany najväčšieho horského masívu Chorvátska Velebitu, od najvyšších vrchov až po bezprostredné pobrežie mora, dva impozantné priesmyky Veľkej a Malej Paklenice, množstvo neobyčajných krasových reliéfnych útvarov, viacero jaskýň, bohatá a rôznorodá flóra a fauna, monumentálna kolmá skala Aniča kuk je najpopulárnejším cvičiskom chorvátskych horolezcov, pretože v celom národnom parku sa nachádza až viac ako 400 možností pre horské lezenie, rôznych stupňov obtiažností. Kombinácia horolezeckých aktivít, ktoré sa ponúkajú v parku spolu s prekrásnou prírodou poteší každého návštevníka.

Národný park Krka


Tento veľmi známy a u turistov aj veľmi vyhľadávaný riečny národný park sa nachádza na krasovej rieke Krka. Tá predstavuje fenomén, prebíjajúca sa smerom k moru a popri tom tvaruje mnohé jazerá, vodopády a potôčiky. Medzi tie najvýraznejšie a najnavštevovanejšie sú vodopády Skradinski buk a Roški vodopád. Práve pri Roškom vodopáde sa rieka Krka znovu pretvára do akéhosi podlhovastého Visovačkého jazera. V strede neho sa nachádza malý ostrovček, kde je postavený starý františkánsky kláštor. Skradinski buk patrí medzi tie najkrajšie sadrové vodopády v celej Európe a je možné si ho pozrieť viacerými vyhliadkovými plošinami či mostmi.

Národný park Risnjak


Jedná sa o lesnatý horský masív (dlhý zhruba 40 km), nachádzajúci sa severne od Rijeky, zahŕňa aj oblasť prameňa rieky Kupy. Pre polohu, na prechode Álp do Dinarídov, sú na malom priestore sústredené mnohé rastlinné a živočíšne druhy ako napr.: hnedý medveď, kamzík, jeleň, orol hadiar alebo rys, podľa ktorého je aj park pomenovaný. V národnom parku Risnjak je však možné nájsť aj nádherné lesy alebo krasové fenomény. Veľkolepé vyhliadky lákajú na Risnjak mnohých horolezcov. Najvyšším vrchom je Veliki Risnjak – 1528 m. n. m.. Hlavným centrom celého národného parku je mestečko Delnice, z ktorého vychádza viacero turistických chodníkov.

Národný park Kornati


Národný park Kornati tvorí najčlenitejšia ostrovná skupina Stredozemia s približne 140 neobývanými ostrovmi, ostrovčekmi a skalnými útesmi. Jedná sa o pravý labyrint mora a kameňa, známy svojimi vysokými útesmi a neobyčajnými reliéfnymi formáciami. Národný park bol vyhlásený v roku 1980 a zaberá plochu až 223 km². Východiskovým mestom do parku je mestečko Murter. NA ostrovoch je možné nájsť aj stredoveké pamiatky, ba dokonca aj pozostatky po Rimanoch. Kornati je jeden z najobľúbenejších cieľov jachtárov – v národnom parku sa nachádza veľký prístav Piškera, a neďaleko je ešte osem ďalších marín. Do národného parku sa platí vstup.
Národný park Brijuni

Národný park Brijuni, vyhlásený v roku 1983, tvorí skupina dvoch väčších a dvanástich menších ostrovčekov, nachádzajúcich pri západnom pobreží Istrie. Národný park má zachovanú bujnú, stredozemnú vegetáciu. Návštevníci majú možnosť vidieť zoologickú záhradu v prírode, ale aj antické kultúrne dedičstvo. Na ostrove Kap Barban sa nachádza dokonca pozostatok stopy dinosaura. Pre mimoriadnu nádheru ešte od začiatku storočia obľúbené letovisko svetových štátnikov. Brijuni bolo uzatvorené až do smrti Jozipa Tita, no aj v súčasnosti je návštevníkom otvorený iba Veli Brijuni. Práve na ňom sa nachádza prístav Brijun, centrum národného parku.

Národný park Severný Velebit


Národný park Severný Velebit je najmladší zo všetkých národných parkov v Chorvátsku. Bol vyhlásený v roku 1999. Nachádza sa v pohorí Velebit, ktoré tvorí hranicu medzi kontinentálnym a prímorským podnebím. Severný Velebit bol vyhlásený za park predovšetkým vďaka svojmu unikátnemu krasovému reliéfu, ale aj vďaka vzácnemu rastlinstvu a živočíšstvu. Návštevníkom sa oplatí navštíviť najmä rezervácie Hajdučki a Rožanski kukovi, kde sa nachádza až 150 priepastí, medzi nimi aj najhlbšia na svete - Lukášova jama. Turistom sa odporúča prejsť tzv. Premužičeva staza, turistický chodník, ktorý prechádza cez najznámejšie a najzaujímavejšie časti Severného Velebitu.

Biokovo


Biakovo je impozantný krasový horský masív, nachádzajúci sa bezprostredne pri mori nad Makarskou riviérou. Dĺžka masívu je okolo 36 km. Najvyšší vrch Biakova je Sveti Jure, vysoký až 1 762 metrov, vrch je dostupný aj po asfaltovej ceste. Na Sveti Jure sa každoročne koná aj púť. Časť územia pohoria Biakovo bolo vyhlásené za prírodný park o rozlohe 196 km². V parku je možné nájsť rozmanitú flóra a fauna, zvlášť vynikajú kamzíky a hady. Biokovo ponúka nádherné vyhliadky na Makarskú riviéru, keď je jasno, tak je možné vidieť aj talianske Monte Gargano, ktoré je vzdialené viac než 250 km. Zaujímavá je aj návšteva botanickej záhrady v dedinke Kotišina alebo jaskyňa Vilenjača.

Kopački rit


Kopački rit je veľká prírodná močiarová oblasť na sútoku Drávy a Dunaja, neďaleko hraníc so Srbskom. Jedná sa o najznámejší prírodný park v celej oblasti Slavonie a Baranje. Jedná sa o najväčšiu a zároveň aj najatraktívnejšiu močiarovitú oblasť v celej Európe. Kopački rit sa môže pochváliť mimoriadnym bohatstvom vzácnych rastlinných a živočíšnych druhov, zvlášť rýb a močiarnych vtákov, no žijú tu aj početné stáda jeleňov a diviakov. Aj preto sa Kopački rit stal obľúbeným miestom všetkých poľovníkov z celej Európy. Turistom sa odporúča navštíviť aj hrad Tikveš, ktorý je súčasťou parku.

Lonjsko polje


Prírodný park Lonjsko polje sa nachádza medzi riekou Sáva a Moslavačka gora, zhruba 30 km od mesta Sisak. Jedná sa o jednu z najväčších zachovaných močiarnych oblastí v Európe. Lonjsko polje je aj významné miesto pre všetkých ornitológov. Hniezdi tu veľký počet vzácnych vtákov, zvláštnou atrakciou sú bociany, ktoré hniezdia na strechách autochtónnych drevených vidieckych domov. Niektoré oblasti sú rajom pre rybárov, pretože práve v týchto stojatých vodách sa každoročne trie obrovské množstvo rýb, predovšetkým kaprov. Okrem toho tu je možné sledovať nádherné lesy duba letného. Východiskovým mestom je Jasenovca a tiež aj mesto Čigoč.

Medvednica


Prírodný park Medvedica je situovaná v bezprostrednej blízkosti hlavného mesta Záhrebu. Jedná sa o horský masív vypínajúci sa priamo nad hlavným mestom. Najvyšší vrch pohoria sa nazýva Sljeme a meria 1033 metrov. Jeho vrchole je možné dosiahnuť aj lanovkovou dráhou. Práve z tohto vrchu vedie viacero turistických trás, cyklotrás a chodníkov ku horským chatám. Napriek blízkosti veľkého mesta sú tu zachované rozsiahle bukové a jedľové lesy a je možné tu nájsť viacero rozmanitých znamenitostí ako napr.: jaskyne, vodopády, kaňony,... Počas zimy je možné sa v parku aj lyžovať. Medvednica je obľúbená aj u speleológov. Viac informácii je možné nájsť na webe: www.pp-medvednica.hr

Papuk


Prírodný park Papuk je situovaný neďaleko mesta Požegy, v rovnomennej kotline. Jedná sa o nesmierne zaujímavú oblasť, s prekrásnymi lesmi, botanickými zvláštnosťami a starými pamiatkami. Zvlášť sa oplatí vidieť miestne vodopády a malé jazierka. Priemerná nadmorská výška parku je pod 1000 metrov, iba niektoré vrcholy túto hranicu prevyšujú. Papuk je ideálnym miestom pre turistiku, cykloturistiku a prechádzky. V Papuku sa nachádzajú aj liečivé minerálne pramene. Využiť ich liečivú silu je možné v kúpeľoch Toplice. Milovníci lyžovania si zase prídu na svoje v modernom lyžiarskom centre Nevoljaš.

Telašćica


Prírodný park Telašćica sa nachádza pri ústí Národného parku Kornati, v juhozápadnej časti Dlhého ostrova (Dugi otok), v strednej Dalmácii, s rozľahlým a hlbokým rovnomenným zálivom. Jedná sa o jednu z najkrajších zátok na celom Jadrane. V zálive sa nachádza viacero pekných ostrovčekov a v bezprostrednej blízkosti mora malé slané jazero. Najvyšší vrch je Grpašćak so slaným jazerom Mir. Zo strany otvoreného mora sú najvyššie chorvátske klify, vysoké do 180 metrov. Okrem vzácnej flóry a fauny je možné v parku nájsť aj pozostatky z rímskej ríše v Malé Proverse alebo prerománsky kostolík v Dugopolje. Telašćica je populárny cieľ jachtárov.

Učka


Prírodný park Učka tvorí rovnomenný horský masív a časť Ćićarije, vo východnej časti Istrie. Pohorie Učka je domovom veľkého počtu vzácnych živočíchov a rastlín. Niektoré druhy rastlín dokonca rastú iba na tomto mieste a už nikde na svete. Najvyšším vrchom je Vojak, ktorý meria 1401 metrov. Na jeho vrchole sa nachádza vysielacia veža s rozhľadňou. Dnes sa tu nachádza len niekoľko menších dediniek, no dodnes je možné vidieť pozostatky starého osídlenia. Učka je ideálnym miestom pre horolezcov. Východiskovým miestom pre vstup do parku Učka je sedlo Poklon a mestečko Lupoglav.

Velebit


Velebit je najrozsiahlejšia, najkrajšia, ako aj reliéfne a vegetačne najvýznamnejšie pohorie Chorvátska. Pre mimoriadne bohatstvo rastlinného a živočíšneho sveta a mnohé endemické druhy bolo vyhlásené za svetovú rezerváciu biosféry. Park zaberá rozlohu až 2000 km² a pojíma viacero iných chránených oblastí: Národný park Paklenica, strohá prírodná rezervácia Hajdučki a Rožanski kukovi (mimoriadne krasové útvary a Lukina jama, jedna z najhlbších na svete), Velebitská botanická záhrada, morský záliv Zavratnica, kaňon rieky Zrmanje a Cerovacké jaskyne, najkrajšie v Chorvátsku, náhorná časť pohoria bola navrhnutá za národný park.

Vranské jazero


Vranské jazero je najväčšie prírodné jazero v celom Chorvátsku. Jeho rozloha je až 30,2 km². Vranské jazero sa nachádza medzi mestami Zadar a Šibenik. Vodná plocha vznikla zaplavením krasového poľa podzemnými vodami. V minulosti bolo jazero čisto sladkovodné, no potom, čo bolo jazero kanálom prepojené s morom, je jeho voda mierne slaná. Časť jazera je chránená ornitologická rezervácia. Okrem prekrásnej prírody priťahuje pozornosť aj archeologická lokalita „Crkvine“. Centrum prírodného parku sú mestečká Pakoštane a Vrana. Nad jazerom sa týči vrch Štandarac (305 m n. m.), z ktorého je krásny výhľad na celé jazero a jeho okolie.

Žumberak-Samoborské pohorie


Pohorie Žumberak – Sambor bolo vyhlásené v roku 1999 za prírodný park. Pohorie je situované zhruba 30 km západne od hlavného mesta Záhrebu. Chránená oblasť predstavuje krasovité územie, s početnými prameňmi, pričom územie je zarastené hustými bukovými a gaštanovými porastmi. Žumberak-Samoborské pohorie je domovom aj viacerých vzácnych rastlín a živočíchov, predovšetkým dravcov ako napr. jastrab veľký. Zaujímavé sú najmä malé samoty a dedinky, ktoré ležia vo výške až 800 metrov nad morom. Na území parku sa nachádza aj niekoľko archeologických nálezísk.

Súostrovie Lastovo


Súostrovie Lastovo bolo v roku 2006 vyhlásené za prírodný park. Lastovo je spojené s číslom 46, pretože sa tu nachádza 46 kostolov, 46 vrcholov a obkolesuje ho 46 ostrovov. Centrá súostrovia sú mestečká Ubli a Lastovo. Súostrovie ponúka predovšetkým prekrásnu prírodu, čisté more a výborné podmienky pre športové aktivity ako napr. plachtenie či rybolovu. Jednou z najkrajších zátok v celom parku je Skrivena luka. Zaujímavé sú aj skalné útesy a jaskyne. Na južnej strane ostrova Lastovo sa nachádza maják, vybudovaný ešte v roku 1839. Zaujímavá je aj architektúra súostrovia, domy majú neobvykle vysoké komíny, ktoré symbolizovalo bohatstvo.

Biele Samarské skaly


Biele Samarské skaly predstavujú jednu z najkrajších prírodných scenérii v celom Chorvátsku. Samarské skaly sú súčasťou hrebeňa pohoria Veliká Kapela. Najvyššia výška tunajších skál je 1335 metrov. Všetky skaly majú prekrásnu bielu farbu a skaly vytvárajú 4 km dlhý hrebeň, ten je vytvorený z vápenca. Samarské skaly je ideálnym miestom pre všetkých horolezcov, ktorí tu nájdu vysoké skalné veže, komíny, žľaby, priepasti,... Biele steny sú oddelené od Samarských skál údolím Crna draga. Centrom tejto prekrásnej oblasti je dedinka Jasenak a rekreačné stredisko Mrkopalj. Prírodná scenéria nadchne aj nejedného turistu, pre ktorých sú tu vybudované o niečo náročnejšie turistické chodníky.