Kúpele a Wellness pobyty | Ubytovanie Slovensko | Aquaparky a Kúpaliská | Jazykové pobyty

Lošinj - Dovolenka: Základné info

Ostrov Lošinj je situovaný vo vonkajšom páse Kvarnerského súostrovia. Od ostrova Cres ho oddeľuje 11 m široký umelý kanál Osorski tijesnac. Ostrovy sú spojené mostom.  

Má rozlohu 74,68 km2, je dlhý 31 km; žije tu 8 134 obyvateľov. Lošinj je formovaný prevažne z dolomitov a kriedy.

V Západnej časti ostrova, na polostrove Kuril, sa nachádza pomerne široký piesočný záliv, ktorý je dlhý 5,6 km a široký 1 km. Severná a južná časť je podstatne širšia ako úzky pruh Prevlaka ležiaci v strede ostrova, v ktorom je prístav Mali Lošinj.

Privlaka delí ostrov na dve časti. Spája ich most. V blízkosti Prevlaky sú situované i dva ďalšie menšie zálivy – Kovcanja a prístav Malý Lošinj.

Pohorie Osoršica je situované v západnej časti ostrova. Najvyšší vrch je Televrina (588 m), v juhovýchodnej časti sa tiahne pahorkatina  Grgoscak (243 m).

Lošinj má veľmi členité pobrežie, najmä južnú časť. Práve tu ležia v nádherných zátokach najpopulárnejšie letoviská Mali Lošinj a Veli Lošinj.

Juh ostrova pokrýva bohatá subtropická vegetácia (píniové lesy, palmy, agáve, oleandry).

Severné pobrežie je kamenisté a neposkytuje lodiam pri kotvení žiadnu ochranu. Východne pobrežie je plytkejšie ako západné.

Pred juhovýchodným pobrežím sú situované menšie ostrovy - Vele Orjule a Male Orjule, Trasorka, Kozjak a ďalšie. Pri juhozápadnom pobreží sa nachádzajú ostrovy: Unije, Vele a Male Srakane a Susak.

Priemerná teplota v januári na ostrove je 7,3 °C. Za rok spadne priemerne 1 008 mm zrážok (najmä v jeseni).

Centrum ostrova je v prístave Mali Lošinj, ktorý je spolu s Veli Lošinj a Nerezine najväčšími obcami na ostrove.