Kúpele a Wellness pobyty | Ubytovanie Slovensko | Aquaparky a Kúpaliská | Jazykové pobyty

Historické zaujímavosti - Historické zaujímavosti

Split – historický komplex a Diokleciánov palác



Split je jedno z najväčších a zároveň aj najcennejších miest v celom Chorvátsku. Založil ho rímsky cisár Diokletián v 3. stor. a vystaval tu nádherné paláce. Práve ruiny Diokleciánovho paláca v Splite, ktorý bol postavený na prelome 3. a 4. storočia, sú roztrúsené po celom meste. Na výstavbu stredovekej katedrály bol použitý stavebný materiál z prastarého mauzólea. Nemenej zaujímaví sú aj románske kostoly z 12.-13. storočia, stredoveké hradby, gotické paláce (15. storočie) a iné stavby v renesančnom a barokovom štýle dopĺňajú bohaté architektonické portfólio Splitu. Celé historické centrum je zapísané vo Svetovom dedičstve UNESCO.

Staré Mesto Dubrovníka



Dubrovník, „perla Jadranu“, sa v 13. storočí postupne prepracoval na pozíciu jedného z najdôležitejších stredomorských prístavov. I napriek veľkým škodám spôsobeným zemetrasením (1667) si mesto zachovalo prevažnú väčšinu zo svojich gotických, renesančných a barokových kostolov, kláštorov, palácov či fontán. Ďalšie ujmy na architektonickej tvári prístavu spôsobil ozbrojený konflikt (1990), a tak dnes je Dubrovník súčasťou rekonštrukčného programu UNESCA. Celé staré mesto je veľká pešia zóna, pretože do historického centra sa nedostane žiadne auto. Spleť úzkych uličiek a krásnych murovaných domčekov vytvára veľmi romantickú atmosféru.

Biskupský komplex v Poreči



Poreč je obľúbené letovisko Jadranu a zároveň aj jedno z najznámejších historických sídiel na pobreží. Skupina náboženských monumentov v Poreči, kde bolo kresťanstvo vyhlásené už v 4. storočí, predstavuje najúplnejší stojaci komplex tohto typu. Bazilika, átrium, baptistérium a biskupský palác,... sú zachovalými spomienkami na náboženskú architektúru ranného kresťanstva, pričom bazilika kombinuje klasické i byzantské prvky. Bazilika je vyzdobená nádhernými byzantskými mozaikami, ktoré vytvorili carihradskí majstri za vlády cisára Justiniána. Z pôvodných hradieb obklopujúce celé mesto sa zachovali len dve veže. Historické centrum je zapísané v zozname UNESCA.

Historické mesto Trogir



Mnohé dalmátske mestá majú zachované stredoveké jadrá, ale určite nie také pôsobivé ako Trogir. Starobylé mesto je klenotom Dalmácie. Trogir je pozoruhodný príklad mestskej kontinuity. Pravouhlý vzor ulíc sa datuje od helénskych dôb a s každým novým panovníkom bol obohatený o ďalšie architektonicky zaujímavé verejné či súkromné budovy a opevnenia. Románske kostoly susedia so zaujímavými renesančnými a barokovými budovami z benátskeho obdobia. Hlavnému námestiu dominuje románska Katedrála sv. Vavrinca z 13. stor.. Od r. 1997 je Trogir zapísaný do listiny svetového kultúrneho dedičstva organizácie UNESCO.

Katedrála sv. Jakuba v Šibeniku



Mesto (43 tis. obyv.) a prístav Šibenik sa nachádza v nádhernom zálive rieky Krky, priamo v srdci Dalmácie v chránenom Šibenickom zálive (Šibenski zaljev). Mesto má neuveriteľne zachované historické centrum, ktorému dominuje Katedrála sv. Jakuba. Tá je dôkazom intenzívnej výmeny staviteľských poznatkov medzi architektmi zo severného Talianska, Dalmácie a Toskánska na prelome 15. a 16. storočia. Traja architekti - Francesco di Giacomo, Georgius Mathei Dalmaticus a Niccolò di Giovanni Fiorentino, postavili chrám výhradne z kameňa. Pri stavbe klenieb a dómu boli využité unikátne staviteľské techniky. Pevné i dekoratívne časti katedrály, ako napríklad pozoruhodný vlys s viac ako sedemdesiatimi ľudskými tvárami, sú taktiež svedectvom úspešnej fúzie gotického a barokového umenia. Katedrála a staré mesto sú zapísané v zozname UNESCO.

Dakovo



Dakovo je jedno z najznámejších miest v Slavónie. Nachádza sa 34 km od mesta Osijek. Dakovo je známe predovšetkým vďaka monumentálnej katedrále sv. Petra z 19. storočia. Stavba katedrály trvala 16 rokov (1866-1882) a charakteristické sú pre ňu dve vysoké veže, z ktorých je nádherný výhľad na celé okolie. Nemenej zaujímavý je aj biskupský dvor, budova teologického semináru a miestny kláštor. Každý návštevník by sa mal poprechádzať po miestnom, starom korze a navštíviť miestne múzeum. Neďaleko od mesta sa nachádza známe jazero Jošava. Dakovo je krásne mesto, plné pamiatok a príjemnej atmosféry.


Hlebine



Hlebine je malé mestečko nachádzajúce sa v Koprivničko-križevačkej župe. Hlebina nie je na prvý pohľad ničím iná od druhých dediniek. No predsa sa niečím vyznačuje – je to kolíska chorvátskeho naivného umenia. Do dedinky prichádzali maliari a sochári z celého okolia a vytvorili si tu menšiu umeleckú kolóniu. Umelci však neboli študovaní, no väčšinou sa jednalo o amatérov. Napriek tomu sú dnes ich diela zaraďované medzi najcennejšie diela Chorvátska. Dedinka Hlebine si zachovala typickú umeleckú atmosféru, nachádza sa tu veľa maličkých galérii, v ktorých je možné obrazy aj kúpiť. Svojho času tu žili a dodnes žijú najväčší maliari krajiny ako napr.: Franjo Mraz, Krst Hegedušić, Ivan Generalić, Josip Generalić alebo Franjo Gazi.

Hvar



Hvar je významným kultúrno-historickým strediskom. Mesto Hvar je situované v juhozápadnom pobreží rovnomenného ostrova, na úpätí pevnosti Španjola. Práve hradby mesta nadväzujú na túto pevnosť zo 16. stor.. Ďalšiu pevnosť Fort Napoleon postavili na kopci vysoko nad mestom Francúzi začiatkom 19. storočia. V meste sa nachádza niekoľko hodnotných stavieb, palácov a domov. Je to palác Paladiniovcov, Vukasinovicovcov, nedokončený palác Hektorovicovcov, hotel Palace, pozostatky goticko-renesančného kostola sv. Marka (Sveti Marko). Hvaru dominuje Katedrála sv. Štefana (16. až 17. stor.). Za hradbami mesta sa nachádza pekný letohrádok básnika Hanibala Lucice (16. stor.)

Knin



Knin je známe historické mesto vzdialené zhruba 50 km severovýchodne od Šibeníku. V Knine dodnes býva zhruba 15 000 obyvateľov a jedná sa o príjemné mestečko s veľkým počtom pamiatok. Už v minulosti tu stála rímska pevnosť. V 11. storočí tu bola vyhlásená diecéza. No až v 13. storočí bola v Knine vystavaná najznámejšia pamiatka - stredoveká pevnosť, ktorá sa dodnes vypína nad mestom. V 18. storočí bol v Knine navyše postavený aj krásny františkánsky kláštor a kostol. Navyše je okolie mestečka jedným z najbohatších archeologických nálezísk raného stredoveku v celom Chorvátsku.

Krapina



Krapina je malé mestečko, nachádzajúce sa v severnom Chorvátsku, vzdialené zhruba 55 km od Záhrebu. Krapina je jedno z najvýznamnejších nálezísk neandertálca na svete. V roku 1899, v miestnej lokalita Hušnjakovo, tu archeológ a paleontológ Dragutin Gorjanović-Kramberger objavil pozostatky 8 fosílií neandertálcov. Dnes je v tejto paleontologickej lokalite vytvorený park s náučnými chodníkmi a sochami. Mesto Krapina je rodiskom aj slávneho jazykovedca a spisovateľa Ljudevit Gaj, ktorý vybudoval novú verziu chorvátskej gramatiky. V meste sa nachádza dodnes jeho múzeum. Krapina je známa aj svojim festivalom Kajkavskih popevki.

Lepoglava



Lepoglava je malé mestečko, nachádzajúce sa na severe Chorvátska. Mesto má zhruba 8000 obyvateľov. Lepoglava je známa predovšetkým vďaka svojmu komplexu pavlínskeho kláštora s Kostolom sv. Márie, v ktorom bola založená prvá vyššia škola v Chorvátsku. V roku 1854 bol komplex kláštora premenený na jedno z najtvrdších, no zároveň aj najslávnejších väzení v celom Chorvátsku. V 20. storočí tu boli väznení najmä politickí väzni, revolucionári a počas druhej svetovej vojny tu bola zatvorení antifašisti. Medzi najslávnejších „obyvateľov“ väznice bol Jozip Broz Tito a arcibiskup Alojzije Stepinac. Mesto Lepoglava tiež ponúka výborné podmienky pre turistiku a športové aktivity, najmä pre paragliding.

Marija Bistrica



Mestečko Marija Bistrica sa nachádza v centrálnom Chorvátsku, priamo na svahoch prírodného parku Medvedica. Marija Bistrica je hlavné chorvátske pútnické stredisko s votívnym kostolom svätej Márie. Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1209. Najznámejšou pamiatkou je malá soška Panny Márie, ktorá dojčí malého Ježiška. Soška bola dlho ukrytá pred zrakmi pútnikov. V roku 1879 nechal arcibiskup vystavať pre sochu kostol. Avšak pri jeho výstavbe vznikol požiar a v kostole zhorelo všetko, okrem svätej sošky. Do dnešnej baziliky každoročne putuje tisíce veriacich. Marija Bistrica navštívil aj Ján Pavol II..

Motovun



Malé mestečko Motovun sa nachádza zhruba 26 km severovýchodným smerom od známeho letoviska Poreč. Matovun je situované na kopci vysokom 277 metrov nad morom. Toto malebné stredoveké mestečko je zaujímavé predovšetkým vďaka svojej starej architektúre, vystavanej na úpätí vrchu. Na vrchole je umiestnené aj miestne múzeum. Po druhej svetovej voje zostalo mestečko skoro úplne vyľudnené, no zachránili ho chorvátsky umelci. Mesto si dodnes zachovalo pôvodné opevnenie, hrady, veže a mestské brány. Motovun je aj známe kultúrne centrum, navštevovaný je najmä miestny filmový festival, známy v celom Chorvátsku.

Nin



Dedinka Nin sa nachádza zhruba 16 km od mesta Zadar. Dedinka vyrástla v prekrásnej lagúne, na malo ostrovčeku a s pevninou je spojený len dvoma mostmi. Nin založili ilyrské kmene Liburnov, ešte pre príchodom Rimanov. Najväčší rozkvet dedinka zaznamenala v 9. až 11. storočí. Práve vtedy sa Nin stalo sídlom biskupa a občasným sídlom chorvátskeho kráľa. Dodnes sú v dedinke zachované starochorvátske kostolíky sv. Kríža (označovaná aj ako „najmenšia katedrála na svete“) a sv. Mikuláša z 11. storočia, ktoré sú najznámejšími pamiatkami v okolí. V dedinke je však dodnes možné navštíviť aj pamiatky po Rimanoch.


Osijek



Mesto Osijek je štvrté najväčšie mesto v celom Chorvátsku. V súčasnosti v ňom žije viac ako 114 000 obyvateľov a okrem iného je aj centrom župy Osijek-Baranja. Osijek bolo založené v 2. storočí Rimanmi, neskôr si v ňom nadvládu vystriedali Avari, Turci a nakoniec Habsburgovci. Najnavštevovanejším miestom v Osijeku je historické jadro mesta s radom cenných budov z 18. a 19. storočia. Známa je predovšetkým pevnosť Tvrda, ktorá pochádza z roku 1753. V meste sa nachádza veľa zaujímavých múzeí a galérií, je možné navštíviť aj divadlá a obľúbené sú aj podniky s dobrou muzikou.

Osor na Crese



Mestečko Osor sa nachádza na malom ostrove Cres, cez ktorý v minulosti viedla Jantárová cesta. Osor je známy predovšetkým vďaka svojim hudobným slávnostiam. Toto historické mestečko však skrýva pomerne vzácne antické a stredoveké pamiatky, najmä budovami a zachované hradby. Najznámejšou pamiatkou je kostol sv. Márie z roku 1498. Renesančná katedrála má tri lode a je možné v nej nájsť viacero zvláštností ako napr.: iluminované kódexy či vzácnu drevenú gotickú sochu z 15. storočia. Osor je ideálnym miestom aj pre dovolenku.

Otavice pri Drniši v Dalmatínskej zagore –



Otavice je malá obec ležiaca na okraji doliny mestečka Petrovo Polje, približne 35 km od mesta Šibenik. Dedinka nie je ničím zaujímavá, je skoro rovnaká ako iné v jej okolí. Obec má dnes zhruba 190 stálych obyvateľov. No veľká zaujímavosť sa nachádza na kopci, ktorý sa týči nad Otavicemi. Práve tam sa nachádza rodinné mauzóleum dynastie Meštrović, ktoré je postavené podľa návrhu slávneho chorvátskeho sochára Ivana Meštrović. Hodnotný interiér a výzdoba však bola čiastočne poškodená a rozkradnutá počas vojny, no aj tak sa jedná o jedno z najznámejších a najkrajších architektonických diel v Chorvátsku. V kopca je nádherný výhľad.

Pag



Toto prístavné mestečko (2 500 obyv.) leží na juhovýchodnom pobreží ostrova Pag, pri Pagžskom zálive (Paški zaljev), ktorý postupne smerom na juhovýchod prechádza v plytké slané jazero (Paška solila). Pag predstavuje zachovaný celok plánovite vybudovaného mesta z 15. storočia. Hlavné mesto ostrova Pag, známe už v antike, láka turistov historickým jadrom, katedrálou a mestskými hradbami. Na hlavnom námestí (Trg kralja Krešimira) sa nachádza Kniežací palác (Knežev dvor). Dominantou námestia je kostol Nanebovzatia P. Márie (Marijinog uznesenja).

Pula



Hospodársky i kultúrne najvýznamnejším mestom a najväčším prístavom na Istrii je Pula (65 tis. obyv.). Mesto má pomerne dobre zachované historické centrum. Najvzácnejšou pamiatkou Puly je rímsky amfiteáter z 1. storočia, veľkosťou tretí najväčší na svete. Jeho kapacita bola 23 tisíc sediacich divákov. Benátčania ho po dobytí Puly zdevastovali a premenili na zdroj stavebného materiálu pre stavby svojich palácov a verejných budov v Benátkach. Zaujímavá je aj rímska Zlatá brána, Augustov palác, Dianin chrám, Katedrála Nanebovzatia Panny Márie a veľa iných pamiatok. Mesto a jeho centrum je navrhnuté na zaradenie do Listiny svetového dedičstva UNESCO-a.

Rijeka



Rijeka (145 tis.) je druhé najväčšie mesto na pobreží Chorvátska a zároveň tretie najväčšie v celej krajine. Tunajší prístav je jeden z najdôležitejších v Európe. Rijeka má bohatú históriu, známa bola už miestna rímska osada. V 15. storočí sa mesto stalo majetkom Habsburgovcov. Rijeka ponúka aj dnes zachované historické jadro mesta, s mnohými pamiatkami ako napr. kaštieľ na Trsate a posvätné miesto sv. Márie Loretskej. Zaujímavé sú aj pozostatky tzv. Liburnskej hranice. Rijeka je tiež kultúrnym centrom celého okolia. Ponúka divadlá, múzeá, galérie, obľúbené sú miestne festivaly a koncerty. V meste sa nachádza aj univerzita.

Rovinj



Mesto a prístav (13. tis. obyv.) je situované 36 km severozápadne od Puly. Staré mesto takmer celé obmývané vodou si zachovalo stredoveký ráz. Mesto bolo pôvodne opevnené dvoma pásmi hradieb, z ktorých sa zachovalo len málo. Prístav je stupňovito rozložený na kopci s dominantou mohutnej katedrály sv. Eufémie (Sveta Fuma či Eufemija) z 18. storočia na najvyššom bode. Katedrálu prevyšuje jeho 60 m vysoká zvonica. V prístave sa nachádza Balbiho brána – benátska stavba z roku 1680. Na malom pahorku oproti centru mesta stojí barokový františkánsky kláštor postavený začiatkom 18. storočia. Za zmienku stojí aj sedemboké románske baptistérium z 13. stor., baroková radnica zo 17. storočia a vedľa Califfiho palác.

Zadar



Zadar je najväčšie mesto severnej Dalmáci a zároveň je významnou obchodnou metropolou, ako aj centrom cestovného ruchu. Historická časť tohto mesta sa rozkladá na pomerne úzkom polostrove. Jeho bohatú históriu pripomína rada pamiatok z predrománskeho, románskeho, ale aj gotického obdobia. Najznámejšia z nich je predovšetkým predrománska rotunda sv. Donáta z 9. stor., ktorá predstavuje jedinú monumentálnu rotundu v ranom stredovekom staviteľstve celej Dalmácie. V meste je zachovalé aj mestské opevnenie. Malebné mestečko ponúka návštevníkom množstvo kaviarní, reštaurácií, obchodov a príležitostí pre šport a zábavu.


Solin



Iba 5 km od Splitu sa nachádza mestečko Solin (19 000 obyv.). Solin je významnou archeologickou lokalitou, so zvyškami veľkého rímskeho mesta Salonae a viacero ranokresťanských pamätníkov. Rímske mesto Salonae bolo dokonca hlavným mestom rímskej provincie na Dalmácii. V roku 335 sa tu dokonca narodil samotný rímsky cisár Dioklecián, ktorý si v susednom Splite postavil svoj prekrásny palác. Mesto však bolo časom napadnuté Avarmi a ľudia z mestečka utiekli do Splitu. Významnú úlohu hral Solin aj za čias ranného stredoveku. Solin je dnes známy ako pokojné predmestie Splitu, je v ňom vybudovaných veľa parkov.

Trakoščan



Trakoštan je romantický zámok, ktorý sa vypína nad rovnomenným jazerom. Jedná sa o jeden z najkrajších zámkových komplexov v celej krajine. Trakoščan bol vystavaný v 13. storočí ako súčasť opevnenia. Zámok malo v rukách veľa majiteľov, posledným bola rodina Drašković, ktorá ho vlastnila až do druhej svetovej vojny. Zámok bol aj niekoľko krát značne poškodený, zrekonštruovaný bol až 19. storočí podľa vzoru nemeckých zámkov. Pri tejto prestavbe bol vybudovaný aj prekrásny park okolo jazera. Dnes sídli na Trakoštane múzeum zbraní, dobového nábytku a obrazáreň.

Varaždin



Mesto Varaždin sa nachádza na severe Chorvátska, takmer pri hraniciach s Maďarskom. Jedná sa o pomerne veľké mesto, žije v ňom okolo 50 tisíc obyvateľov. Prvá písomná správa o meste pochádza ešte z roku 1181 v listine kráľa Bela III. Vzhľad mesta sa zmenil počas tureckých nájazdov, keď bolo mesto opevnené a maltézsky rytieri tu postavili v 13. stor. aj kláštor a kostol. V 18. stor. bol Varaždin centrom celého Chorvátska. Mesto opäť sa prestavalo na prekrásne barokové sídlo, ktorým je aj dodnes. Je možné tu vidieť viacero hodnotných palácov, kostolov a kláštorov, monumentálne staré mesto a mestský cintorín z 19. storočia známy svojou jedinečnou hortikultúrou.

Veliki Tabor



Známy hrad Veliki tabor sa nachádza v severozápadnom Chorvátsku, v regióne Zagorje. Hrad z 12. storočia je vystavaný na 219 metrov vysokom kopci. Jedná sa o najzachovalejšiu renesančnú pevnosť v Chorvátsku. Najstaršou časťou hradu sú obranné veže, vstupný komplex bol postavený v roku 1820. Zaujímavá je aj zámocká kaplnka či 31 metrov hlboká pivnica, ktorá slúži ako úschovňa najdrahších vín. Dnes je na hrade múzeum a obrazáreň. Z hradu je tiež nádherný výhľad na celé okolie. Od roku 2002 je Veliki Tabor aj miestom konania festivalu krátkych filmov.

Vukovar



Mestečko Vukovar sa nachádza v najvýchodnejšom cípe Chorvátska, pri hraniciach so Srbskom. Mesto obmývajú vody Dunaja. Vukovar má bohatú históriu. Známe je predhistorické archeologické nálezisko Vučedol, nachádzajúce sa neďaleko mesta, ktoré je jedným z najvýznamnejších neolitických nálezísk v celej Európe. Vukovar sa však rozvíjal najmä v stredoveku a dodnes je v centre mesta vidieť zachovaný komplex stredovekých budov. Nemenej zaujímavý je však aj zámok Eltz, ktorý však bol ťažko poškodený v srbskej agresii na Vukovar v roku 1991. Dodnes sa mesto s vojnovými následkami úplne nevyrovnalo a stále je ťažko poškodené.

Záhreb



Záhreb je hlavné mesto Chorvátska, ktoré leží na neďalekej rieke Sáve, južne od pohoria Medvednica. Prvá zmienka o meste pochádza ešte z roku 1093. V Záhrebe sa roku 1273 konal prvý chorvátsky snem a v 16. storočí došlo k spojeniu osád Kaptol, Gradec a Donji Grad do jednotného mesta. Po rozpade Rakúsko-Uhorska sa v Záhrebe konal snem juhoslovanských národov, na ktorom sa zástupcovia rozhodli o vytvorení Kráľovstva Srbov, Chorvátov a Slovincov. Hlavné mesto, ktoré predstavuje zaujímavú kombináciu tradície a modernej architektúry sa v súčasnosti stáva stále obľúbenejšou turistickou destináciou.