Kúpele a Wellness pobyty | Ubytovanie Slovensko | Aquaparky a Kúpaliská | Jazykové pobyty

Dahab - Turistické zaujímavosti

  • Zájazdy
  • Autobusy
    Odkiaľ
    Kam
    Odchod
  • Knihy
Prehistorické útvary známe pod menom Nawamis sa vyskytujú iba v južnej a východnej časti polostrova Sinai. Útvary majú polomer 2 – 2,5m, výšku 3 – 6 m. Boli postavené z pieskovca, pričom mali vždy malý otvor smerujúci na západ.

Archeológovia v nich našli farebné postele, medené nástroje i kosti. Mnohé boli datované do obdobia 4000 – 3150 p.n.l. Nawamis boli pravdepodobne starobylé miestnosti, v ktorých pochovávali mŕtvych. Najbližšie nawamis sa nachádzajú južne od Ein Khudra, neďaleko cesty vedúcej z letoviska St Katherine do Nuweiba. Odporúčame podniknúť výlet k týmto - pravdepodobne najstarším ľudským „stavbám“ na svete.

Vrch Sinai je situovaný južne od letoviska Sv. Katarína. Má výšku  2285 m, je najdôležitejším židovským, kresťanským a moslimským religióznym miestom. Na tomto mieste získal Mojžiš Desatoro prikázaní.

K vrchu vedie 4000 schodov, ktorí vybudovali mnísi. Smerujú k otvorenej základmi – Elija, odkiaľ pokračuje ešte ďalších 750 schodov. Na vrchu sa nachádza kaplnka Holy Trinity, ktorá bola postavená v r. 1934 na mieste, kde stála kaplnka postavená v r. 363 n.l. Výstup trvá približne tri hodiny.

Oáza Feiran sa nachádza na polceste medzi kláštorom St Katherine a ústim Suezského prieplavu. Patrí medzi najrannejšie kresťanské centrá na Sinai.

Kláštor „Sedem dievčat“ bol postavený v 4. storočí, v strede oázy. Nachádzajú sa tu zvyšky sídla arcibiskupa. Biskup pre diecézu polostrova Sinai tu býval do 6.storočia. Pri západnom vchode do oázy je skala, na ktorú pravdepodobne udrel Mojžiš, z ktorej potom vytryskla voda.

Približne vo vzdialenosti 40 km východne od Abu Zenima sa nachádza významné archeologické miesto na polostrove Sinai - Serabit el Khadim. Faraón tretej dynastie (2670 – 2570 p.n.l.) posielal do tejto oblasti expedície, aby tam našli a ťažili „tyrkysový“ kameň.

Antickí Egypťania neobľubovali vyrezávanie do tohto kameňa o farbe modrej oblohy ale využívali jeho pigment na farbenie sôch a iných objektov. Pravidelná ťažba pokračovala ešte i v období 12. dynastie (1955 – 1750 p.n.l.), keď sa budoval chrám venovaný bohyni Hathor. Chrám stojí na platni vyvýšenej 850 m n.m. Zachovali sa ruiny kaplnky, veľké množstvo kresaných stĺpov.