Kúpele a Wellness pobyty | Ubytovanie Slovensko | Aquaparky a Kúpaliská | Jazykové pobyty

Cres - Dovolenka: Základné info

Po Krku je Cres druhý najväčší ostrov Jadranu. Bol vyhlásený za 1. "Eko - ostrov" Európy. Nachádza sa vo vonkajšom páse Kvarnerských ostrovov, v jeho severozápadnej časti.

Celková rozloha ostrova je 404 km2. Je pretiahnutého tvaru, od mysu Jablanac (Glavina) na severe až po mys Suha na juhu meria 68 km, široký je 2 - 13 km.

Cres nemá žiadne povrchové vodné toky. Vranské jezero (Vransko jezero) zásobuje celý ostrov spolu so susedným Lošinjom pitnou vodou.

Toto prísne chránené sladkovodné jazero o rozlohe 5,8 km2 je pozoruhodným prírodným fenoménom: jeho hladina je 13 m nad morom (kryptodeprese) a dno v hĺbke 68 m pod hladinou mora. Voda je veľmi čistá, vynikajúcej kvality.

Administratívnym strediskom je najväčšie mesto na ostrove Cres. Najviac obcí leží v západnej časti ostrova. Vnútrozemie je veľmi riedko osídlené. Medzi hlavné obce na ostrove patria: Porozina, Osor a Punta Križa.

Turistický ruch sa sústreďuje vo väčších osadách – Cres, Osor, Martinščica a Valun. Najväčšia ponuka rekreačných aktivít je v letoviskách (areál hotela Kimen a autokemping Kovačine) západne od mesta Cres. Od centra mesta sú vzdialené iba niekoľko minút chôdze.

Východné pobrežie je pre strmý a neprípustný breh takmer ľudoprázdne. Severnú časť ostrova Cres, ktorá je hornatá a leží tu i najvyšší vrchol ostrova - Gorice (648 m), pokrývajú aj malé lesy s korkovými dubmi.

Sever severovýchod je vystavený pôsobeniu silného vetra z pevniny (bóra). Pobrežie je tu pusté, nehostinné a takmer neobývané.

Pre strednú časť je charakteristická stredomorská vegetácia. V strede ostrova je sladkovodné Vranské jazero. Východne od Vranského jazera boli s úspechom vysadené borovicové lesy.

Úrodná je iba stredná časť ostrova v okolí mestečka Cres. V južnej časti sa nachádzajú olivové háje, vinice a rozsiahle pastviny.

Pobrežie nie je značne členité, až na lokalitu Punta Križa. Pár ostrovčekov leží iba pri juhozápadnom pobreží (Zeča, Zaglav, Galiola, Visoki).