Kúpele a Wellness pobyty | Ubytovanie Slovensko | Aquaparky a Kúpaliská | Jazykové pobyty

Brač - Dovolenka: Základné info

Brač (400 km2) je tretí najväčší jadranský ostrov s členitým terénom. Severná časť ostrova pozvoľne klesá k moru. Južná časť je veľmi strmá. Najvyšším vrchom je Vidova hora (778 m), z ktorej je nádherný výhľad na ostrovy Hvar a Korčula.

Ostrov je od pevniny oddelený Bračským a Splitským prielivom (Brački kanal, Splitski kanal), od Hvaru Hvarským prielivom (Hvarski kanal), od Šolty Splitskou úžinou (Splitska vrata).

Brač bol dlho známy iba ako miesto, kde sa nachádza slávny kriedový vápenec podobný mramoru, ktorý použili na výstavbu Diokleciánovho paláca v Splite, Ríšskeho snemu v Berlíne, Bieleho domu vo Washingtone atď.

Je tvorený prevážne kamenitým terénom. Časť ostrova Brač je porastaná krovinami, zakrpatenými stromami, píniovými lesmi. Vyskytuje sa tu i halpská a čierna borovica. Je tu nedostatok vodných tokov, preto sa zásobuje podmorským potrubím.  

Nachádza sa tu 22 obcí. Najväčšie mesto a najnavštevovanejšie letovisko ostrova je Supetar. Kostol v Supetare má lavice urobené presne podľa vzoru kostola na banskobystrickom námestí.

Ďalšie turistické centrá sú Bol, Sutivan, Milna, Splitska, Postira, Pučišca, Povlja. Pri osade Bol sa nachádza známa pláž Zlatni rat (2 km). V dedinke Selce žil a písal Martin Kukučín. Nájdete tu aj busty Fraňa Tudjmana, L.N. Tolstého, H.D. Genschera i pápeža.