Kúpele a Wellness pobyty | Ubytovanie Slovensko | Aquaparky a Kúpaliská | Jazykové pobyty

Peljesac - Dovolenka: Základné info

Mapa Peljesac, klikni
Na ceste od Splitu do Dubrovníka, za Neumom, je odbočka na polostrov Pelješac. Po Istrii je to druhý najväčší polostrov v chorvátskom Jadrane (plocha 350 km2). Je dlhý 70 km a 3 až 7 km široký. S pevninou ho spája úzky mys, ktorý je od 14. stor. chránený pevnosťou.

Pelješac leží medzi Neretvanským a Malostonským prielivom (Neretvanski a Malostonski kanál). Od ostrovov Korčula a Mljet ho oddeľuje Pelješacký a Mljetský prieliv (Pelješki a Mljetski kanál).

Najvyššou horou polostrova je 961 m vysoký Sveti Ilija (Hadí vrch). V súčasnosti tu žije asi 8300 obyvateľov.

Existujú neklamné dôkazy o starobylosti vinárstva na Pelješaci. Medzi najstarších reprezentantov vinárskeho majstrovstva v Dalmácii patrí vychýrené značkové víno Dingač, ktoré bolo pomenované podľa dedinky Dingač.

Medzi ďalšie renomované značky patrí Postup a Plavac. Za veľkou trojkou nasledujú Potomje, Pelješac, Kaštelet.

Dedinka Dingič má najlepšie pôdne a slnečné podmienky na pestovanie vínnej révy na Pelješaci. Ideálny pomer vápnika, fosforu a draslíka dodáva hroznu výnimočné chuťové vlastnosti.

Ďalšie významné oblasti pre pestovanie sú pri dedinkách Potomje, Trstenik. Vinohrady ležia vysoko vo svahoch horských pásiem. Sú vysadené v červenej pôde na 60-stupňových svahoch. Vyrába sa tu obľúbené dezertné víno Prošek.

Severná strana Pelješacu geograficky pripomína skôr Nórsko. Je vystavená chladným vetrom z vnútrozemia. Nachádzajú sa tu aj poľovnícke revíre na muflóny. Pelješac je jediným miestom v Európe, kde žijú šakali.

Juhozápadná a západná časť polostrova je pod vplyvom priaznivých účinkov vetra nazývaného jugo. Preto je vyhľadávanou turistickou oblasťou. Pre ekonomiku polostrova nadobúda význam cestovný ruch.
Verzia pre tlačVerzia pre tlač   Poslať link na stránkuPoslať link na stránku