Kúpele a Wellness pobyty | Ubytovanie Slovensko | Aquaparky a Kúpaliská | Jazykové pobyty

Nuweiba - Turistické zaujímavosti

  • Zájazdy
  • Autobusy
    Odkiaľ
    Kam
    Odchod
  • Knihy
Vo vzdialenosti 1 hod. autom za nachádza Color Kaňon, ktorý sa radí medzi geologické zázraky na polostrove Sinai. Pestrofarebná stena z pieskovca siaha do výšky 40 m. Úžasná je cesta cez kaňon pomedzi skalnaté steny, na ktorých sa prelínajú farby žltej, fialovej, červenej, magentovej a zlatej. Dovolenkár tam získa pocit, ako keby bol zatvorený v pestrofarebnej knihe.      

Farebná rozmanitosť skál je spôsobená oxidmi železa a magnézia. Je veľkou výzvou pre fotografov. Color Kaňon poskytuje návštevníkom moment pokoja a ticha.

Prehistorické útvary známe pod menom Nawamis sa vyskytujú iba v južnej a východnej časti polostrova Sinai. Útvary majú polomer 2 – 2,5m, výšku 3 – 6 m. Boli postavené z pieskovca, pričom mali vždy malý otvor smerujúci na západ. Archeológovia v nich našli farebné postele, medené nástroje i kosti. Mnohé sa datujú do obdobia 4000 – 3150 p.n.l.

Nawamis boli pravdepodobne starobylé miestnosti, v ktorých pochovávali mŕtvych. Najbližšie nawamis sa nachádzajú južne od Ein Khudra, neďaleko cesty vedúcej z letoviska St Katherine do Nuweiba. Odporúčame podniknúť výlet k týmto - pravdepodobne najstarším ľudským „stavbám“ na svete.
   
Vrch Sinai je situovaný južne od letoviska Sv. Katarína. Má výšku  2285 m, je najdôležitejším židovským, kresťanským a moslimským religióznym miestom. Na tomto mieste získal Mojžiš Desatoro prikázaní. K vrchu vedie 4000 schodov, ktoré vybudovali mnísi. Smerujú k otvorenej základmi – Elija, odkiaľ pokračuje ešte ďalších 750 schodov. Na vrchu sa nachádza kaplnka Holy Trinity, ktorá bola postavená v r. 1934 na mieste, kde boli základy kaplnky budovanej v r. 363 n.l. Výstup trvá približne tri hodiny.

Oáza Feiran sa nachádza na polceste medzi kláštorom St Katherine a ústim Suezského prieplavu. Patrí medzi najrannejšie kresťanské centrá na Sinai.

Kláštor „Sedem dievčat“ bol postavený v 4. storočí v strede oázy. Nachádzajú sa tu zvyšky sídla arcibiskupa. Biskup pre diecézu polostrova Sinai tu býval do 6.storočia. Pri západnom vchode do oázy je skala, na ktorú pravdepodobne udrel Mojžiš, z ktorej potom vytryskla voda.

Kláštor St Katherine leží na úpätí pohoria Gebel Musa, v srdci južného Sinaia. Jeho výstavbu nariadila v r. 330 cisárovná Koinstantina. Vtedy mal kláštor názov kostol Transfigurácie. Opevnený kláštor, ktorý vidíme dnes, bol vybudovaný okolo kostola za vlády cisára Justiniana (527-565 n.l.).

V 11. storočí bol kláštor venovaný Sv. Kataríne z Alexandrie, ktorá zomrela v r. 310 n.l. Jej pozostatky, ktoré objavili mnísi na kopci susediacom s vrchom Sinai, pochovali v kláštornej bazilike. Kláštor je obklopený cyprusovými stromami a záhradami, vlastnia ho a spravujú Gréci. Jeho knižnica uchováva rozsiahlu zbierku rukopisov, antických diel, ikôn, nádherných vyrezávaných dverí, nástenných malieb a iných religióznych ornamentov.