Kúpele a Wellness pobyty | Ubytovanie Slovensko | Aquaparky a Kúpaliská | Jazykové pobyty

Ibiza - História

  • Zájazdy
  • Autobusy
    Odkiaľ
    Kam
    Odchod
  • Knihy
Kartáginci objavili ostrov a založili mesto Ibiza, ktoré sa radí medzi najstaršie mestá v Európe. Pomenovali ho Ibossim, takže jeho názov bol podobný súčasnému.

Ďalší názov, ktorý sa zachoval, je Pitiusas. Ním nazývali Gréci dva ostrovy – Ibiza a Formentera. Pitiusas znamená v gréčtine ostrov pokrytý píniami.

Pôvodní obyvatelia Kartága boli Feničania, Rimania ich nazývali po latinsky – Punic. Kartáginci boli obchodníci a tak sa Ibiza stala dôležitým obchodným centrom.

Už v tých časoch sa Ibiza pýšila veľkým prístavom a pevnými mestskými múrmi. Najdôležitejším dobovým artiklom bolo „biele zlato“ – soľ.

Ibiza zohrala významnú úlohu i pri kultúre Kartága. Historici predpokladajú, že Kartáginci prevážali zosnulých na Ibizu a tu ich pochovávali, pretože na ostrove sa nevyskytovali divé šelmy, ktoré by mohli telá zosnylých vyhrabať.

Oblasť v Puig des Molins nachádzajúca sa v hlavnom meste, kde sa pochovávali Kartáginci, je najvýdatnejším svetovým zdrojom púnskych artefaktov.

Kartáginci z bohov najviac uctievali bohyňu Tanit, ktorú pokladali za matku bohov a plodnosti. Jej portrét je možné vidieť i dnes na mnohých keramických predmetoch.

Po úpadku rímskej ríše, z obdobia medzi 5. – 9. storočím je značný nedostatok historických chronologických záznamov. Pripomíname, že to bolo obdobie vlády Vizigotov v Európe, ktorí sa pričinili o „temné storočia“.  

Ibiza bola v tom čase dobytá Vandalmi, Barbarmi a Byzantíncami. Zachovala si určitú nezávislosť od Byzantskej ríše. Tá sa pričinila o rozvoj zavlažovacieho systému na ostrove. Z toho obdobia sa zachovalo málo relikvií, jednou z nich je kaplnka v Santa Ines.

Arabi prišli na ostrov v 9. storočí a zotrvali tam vyše 500 rokov. Nazývali ho Yebisah. Arabsky vplyv cítiť i v súčasnosti – v tradičných zvykoch miestnych obyvateľov, pri konštrukcii domov, hudobných nástrojov a najmä pri ostrovnom dialekte „Ibicenco“.

V starom meste postavili veľkú mešitu a zosilnili mestské múry. Ich zvyšky možno obdivovať i v súčasnosti. Pod ich správou zaznamenala ekonomicky rozkvet. Soľné polia, poľnohospodárstvo a rybolov boli hlavným zdrojom príjmov.

Katalánci dobyli Ibizu 8. augusta 1235. Mesto Ibiza sa považovalo v tých časoch za nedobytné vďaka geografickej polohe a opevneniu.

Na základoch kostola San Rafael bola vybudovaná súčasná katedrála. Mnohé dediny boli premenované podľa Christiana Saintsa, postavilo sa mnoho kostolov. Medzi najstaršie patria kostoly: Santa Eulalia, San Antonio, San Miguel a Sant.

Keď ostrov začali ovládať piráti, Katalánci ako správcovia ostrova si ich radšej nevšímali. Aby sa miestni obyvatelia ubránili pred nimi, začali stavať masívne obranné kostoly s opevnenými múrmi. Tieto kostoly mali na svojich strechách rozmiestnené kanóny.  

Miestni obyvatelia stavali vyhliadkové veže popri pobreží. Z každej bol výhľad na ďalšiu. Najvýznamnejšia z nich sa nazýva Es Vedrá. V prípade nebezpečenstva sa na vežiach zapálil oheň.