Kúpele a Wellness pobyty | Ubytovanie Slovensko | Aquaparky a Kúpaliská | Jazykové pobyty

El Gouna - Turistické zaujímavosti

  • Zájazdy
  • Autobusy
    Odkiaľ
    Kam
    Odchod
  • Knihy
Mons Porphyrites (pohorie Porphyry) bolo v r. 29 - 335 n.l. dôležitým, strategickým rímskym miestom. Nachádza sa blízko Gebel Abu Dukhan (Otec dymovej hory), priamo v srdci Východnej púšte. Z daného obdobia pochádza jeho názov „Imperial Porphyry“, ktorý prezentoval moc Rímskej ríše.

Túto fialovú skalu z jemného granitu objavil v r. 18 n.l. rímsky legionár Caius Cominius Leugas. Jej nádhera sa stala symbolom cisárstva. Kamene z pohoria sa využívali na spracovanie pilierov, základní, sôch a sarkofágov. Nachádzajú sa na stavbách v Ríme a v Istanbule.  

Najrozsiahlejším a najzachovalejším rímskym miestom vo Východnej púšti je Mons Claudianus, v ktorom kedysi bolo ubytovaných až 1000 vojakov. Môžete tu obdivovať zvyšky opevnení, studní, dielní, stajní, kúpeľov, zlomených granitových stĺpov. Jeden stĺp je dlhý 16 metrov, široký 2.4 metra, váži 209 ton.  

Pred 2 000 rokmi bol Myos Hormos rímskou vstupnou bránou do Indie a Východnej Afriky. Iba nedávno archeológovia lokalizovali presné miesto starobylého prístavu, ktoré sa nachádza 8 km severne od Quseiru.

Počas jeho rozkvetu – okolo r. 20 n.l. sa tu pripravilo 120 lodí naložených vínami, keramikou, sklom, drahými kovmi a textíliami, ktoré smerovali do Indie. Naspäť sa dovážali všetky druhy luxusných tovarov vrátane korenín, medikamentov, hodvábu a perl.

Myos Hormos pravdepodobne zanikol v 2. storočí n.l. V 14. -  15. storočí prístav opäť nadobudol význam, stal sa rušným miestom pre pútnikov idúcich do Mekky.

V Myos Hormos je možné vidieť starobylú štruktúru prístavu. Pozostatky keramických dielní svedčia o ekonomickej prosperite tohto prístavu.

Na polceste medzi Quseir a Qena je situované legendárne Wadi Hammamat. Cez toto údolie vedie starobylá cesta, ktorá je najkratším spojením medzi pobrežím Červeného mora a Nílom.

Wadi Hammamat sa preslávil v antike, ťažil sa tu kameň Bekheny – nádherná zelená skala, ktorá sa považovala za posvätnú. Kameň ťažili predovšetkým Rimania na kresanie sôch a sarkofágov. Značná časť tohto kameňa bola použitá i pri výstavbe pyramíd, hrobiek a chrámov. Dnes tam dovolenkári môžu obdivovať ruiny baní, pevnosti a výhliadkových veží.

Ďalšou turistickou zaujímavosťou je Byzantská zlatá baňa. Je situovaná severne od Wadi Hammamat, vo Východnej púšti. Zlato sa ťažilo z priľahlých pohorí, premývalo sa v údolí Nílu. Dnes je tu možné vidieť základy budov, starobylých rukopisov.

Kláštor St Anthony bol založený v r. 356 na úpätí pohoria, juhovýchodne od Zafarany. Bol vybudovaný približne 2 km južne od jaskyne, v ktorej žil St Anthony (251-356 n.l.).

Jaskyňa je 680 m nad úrovňou mora. V súčasnosti tu žije asi 70 mníchov. Pre návštevníkov je otvorená od 8:00 do 18:00. Miestna knižnica obsahuje vyše 1 7000 starovekých rukopisov.

Kláštor St Paul leží 26 kilometrov južne od Zafarana. Zachovali sa v ňom pozostatky troch kostolov. St. Pavol žil v r. 228 – 343.

I keď je kláštor Coptic oveľa menší ako susediaci St Anthony, návštevníci môžu v ňom prenocovať niekoľko dní. Medzi jeho zaujímavosti patria pramene sladkovodnej vody, nástenné maľby, oltáre so sviečkami. V jeho strede sa nachádza pevnosť. V kláštore je vzácna zbierka rukopisov.