Kúpele a Wellness pobyty | Ubytovanie Slovensko | Aquaparky a Kúpaliská | Jazykové pobyty

Cres - Dovolenka: Základné info

Po Krku je Cres druhý najväčší ostrov Jadranu. Bol vyhlásený za 1. "Eko - ostrov" Európy. Nachádza sa vo vonkajšom páse Kvarnerských ostrovov, v jeho severozápadnej časti.

Celková rozloha ostrova je 404 km2. Je pretiahnutého tvaru, od mysu Jablanac (Glavina) na severe až po mys Suha na juhu meria 68 km, široký je 2 - 13 km.

Cres nemá žiadne povrchové vodné toky. Vranské jezero (Vransko jezero) zásobuje celý ostrov spolu so susedným Lošinjom pitnou vodou.

Toto prísne chránené sladkovodné jazero o rozlohe 5,8 km2 je pozoruhodným prírodným fenoménom: jeho hladina je 13 m nad morom (kryptodeprese) a dno v hĺbke 68 m pod hladinou mora. Voda je veľmi čistá, vynikajúcej kvality.

Administratívnym strediskom je najväčšie mesto na ostrove Cres. Najviac obcí leží v západnej časti ostrova. Vnútrozemie je veľmi riedko osídlené. Medzi hlavné obce na ostrove patria: Porozina, Osor a Punta Križa.

Turistický ruch sa sústreďuje vo väčších osadách – Cres, Osor, Martinščica a Valun. Najväčšia ponuka rekreačných aktivít je v letoviskách (areál hotela Kimen a autokemping Kovačine) západne od mesta Cres. Od centra mesta sú vzdialené iba niekoľko minút chôdze.

Východné pobrežie je pre strmý a neprípustný breh takmer ľudoprázdne. Severnú časť ostrova Cres, ktorá je hornatá a leží tu i najvyšší vrchol ostrova - Gorice (648 m), pokrývajú aj malé lesy s korkovými dubmi.

Sever severovýchod je vystavený pôsobeniu silného vetra z pevniny (bóra). Pobrežie je tu pusté, nehostinné a takmer neobývané.

Pre strednú časť je charakteristická stredomorská vegetácia. V strede ostrova je sladkovodné Vranské jazero. Východne od Vranského jazera boli s úspechom vysadené borovicové lesy.

Úrodná je iba stredná časť ostrova v okolí mestečka Cres. V južnej časti sa nachádzajú olivové háje, vinice a rozsiahle pastviny.

Pobrežie nie je značne členité, až na lokalitu Punta Križa. Pár ostrovčekov leží iba pri juhozápadnom pobreží (Zeča, Zaglav, Galiola, Visoki).
Verzia pre tlačVerzia pre tlač   Poslať link na stránkuPoslať link na stránku